Compliance Experts

Polityka ESG- jakie korzyści może przynieść wdrożenie jej w Twojej firmie?

Koncepcja ESG (z ang. Środowisko, Społeczeństwo, Ład korporacyjny) zyskuje na znaczeniu jako element strategii nowoczesnych przedsiębiorstw. Czasem polityka ESG  wdrażana jest w odpowiedzi na zobowiązania ustawowe – i tak będzie w Polsce z wieloma dużymi przedsiębiorstwami – od 1 stycznia 2025 roku. Innym razem uwzględnienie w planach biznesowych założeń tej koncepcji następuje dobrowolnie- decyzją właścicieli firmy. Zaudytowanie działalności i wprowadzenie standardów ESG pozwala spełnić wymogi prawne, ale także daje szanse na zwiększenie konkurencyjności, poprawę wizerunku i przyciągnięcie inwestorów. Oczywiście jak zawsze szklanka jest pełna do połowy – reformując firmę w myśl koncepcji ESG trzeba się liczyć z nakładem sił i środków – szczególnie w pierwszej fazie.

W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto wdrożyć politykę ESG i jakie korzyści może to przynieść Twojej firmie.

Litery ESG symbolizujące politykę ESG

Polityka ESG jako czynnik wpływający na reputację

Po pierwsze, już dziś widzimy u naszych Klientów, że wdrożenie polityki ESG buduje wizerunek firmy jako odpowiedzialnej i poważnej. Partnerzy biznesowi i inwestorzy kierują się kryterium ceny, czemu nikt nie przeczy, ale nie wyłącznie. Coraz częściej wybierają firmy, które charakteryzują się zdrowym, zabezpieczającym ryzyka ładem korporacyjnym. Transparentność działań ESG może więc zwiększać zaufanie do marki, co w dłuższej perspektywie przekłada się na lojalność klientów i możliwość pozyskania nowych.

Po przeciwnej stronie – firmy niestosujące polityk ESG, szczególnie jeśli są lub będą zobowiązane do jego raportowania, mogą być uważane za bardziej ryzykowne, potencjalnie obciążone problemami prawnymi, reputacyjnymi i finansowymi.

Większa atrakcyjność dla inwestorów firm zgodnych z ESG

Firmy ignorujące ESG mogą mieć problem z uzyskaniem finansowania – nawet już dziś – ponieważ banki, fundusze inwestycyjne i inne instytucje finansowe stosują kryteria ESG przy podejmowaniu decyzji. Skala tego zjawiska będzie rosnąć. Celem przykładu BNP Paribas zadeklarował zaprzestanie udzielania finansowania przeznaczonego na działalność związaną z rozwojem nowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, niezależnie od metod tego finansowania. Zaniechanie dostosowania działalności do standardów zrównoważonego rozwoju może pozbawić firmę finansowania.

Bez polityki ESG i zmniejszenia produkcji CO2 świat czekają dalsze zmiany klimatyczne.

Działania ekologiczne jako czynnik wpływający na oszczędności

Wbrew deklaracjom części sceny politycznej zgodność z polityką ESG to nie tylko koszty. Jej celem jest zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie produkcji odpadów i ich prawidłowa segregacja, a także poprawa stanu zasobów wodnych i sposobu korzystania z wód. Długofalowo, kontrola wszystkich tych działań, a następnie wdrożenie w życie zmian, pozwolą obniżyć koszty operacyjne. Systemy badające zużycie energii w firmach mogą pokazać trendy w zużyciu i zoptymalizować procesy w celu zmniejszenia ich energochłonności. Mówiąc krótko – firmy wprowadzające energooszczędne rozwiązania nie tylko redukują swój ślad węglowy, ale także zmniejszają rachunki za media.

Niezależnie od tematów energetycznych, warto zaudytować pod kątem ekologicznym także temat odpadów z produkcji, które można ponownie wykorzystać. Już dziś część firm używających do produkcji np. plastiku gromadzi produkty uboczne swoich procesów i wykorzystuje je np. bez dodatkowego przetwarzania – jako produkt uboczny.  

Lepsze zarządzanie ryzykiem

Polityka ESG to nie tylko ochrona środowiska- obejmuje swoim zakresem kwestie społeczne i korporacyjne. Firmy korzystające z narządzi compliance takich jak procedury AML (o tym jak je wdrożyć pisaliśmy tutaj), procedury sankcyjne, czy polityki antykorupcyjne pozwalają ochronić zarząd przed nieetycznym działaniem pracowników. Dzięki temu firma nie popełnia błędów i nie ponosi ich kosztów tzn. może uniknąć kar administracyjnych. 

Śmieci - zarządzanie odpadami powinno być jednym z aspektów polityki ESG.

Przygotowanie na przyszłe regulacje

Truizmem jest, że liczba regulacji w zakresie compliance rośnie, a posiadanie polityki ESG jest standardem w wielu branżach. Firmy, które już teraz wdrażają działania ESG, zyskują przewagę, bo są lepiej przygotowane na zmiany w przepisach. Dzięki temu nie zaskakują ich nieprzewidziane koszty i obowiązki.

Polityka ESG jako inwestycja w przyszłość ?

Często występują opinie, że polityka ESG to tylko moda, a zmiany klimatyczne wynikają z czynników innych niż działalność człowieka. Badania naukowe przeczą tej tezie, co rozumie nie tylko Unia Europejska (często niedoskonała w swoich regulacjach) ale także inni światowi liderzy. Niezależnie od tego zwiększa się też świadomość konsumentów i coraz częściej wybierają oni towary z ekologicznych źródeł i z fabryk przestrzegających praw człowieka. W tym kontekście dzięki wdrożeniu ESG firmy mogą zyskać przewagę konkurencyjną, zbudować zaufanie interesariuszy i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z naszym motto – zasady tworzą stabilność, a zmiany dają korzyści – polityka ESG zdaje się łączyć obie te dwie wartości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości wdrożenia polityki ESG w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami, a przeprowadzimy audyt i wspólnie opracujemy rozwiązania idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Katarzyna Klonowska

Certyfikowany Compliance Manager

k.klonowska@complianceexperts.pl

Scroll to Top